Jahody / Strawberries

pondělí, června 01, 2015

Jahodová sezóna začíná a my máme letošní první úrodu pěkně doma, jak se říká "pod střechou". Bohužel to ale není úroda naše, i když možná vlastně bohudík. Myslím, že lidé mají dělat to, co nejlépe umí, a já nejsem žádný velký zemědělec. Ráda si něčí úrodu koupím, nebo, jako v tomto případě, půjdu nasbírat.
O víkendu jsme vyrazili poprvé v životě na samosběr jahod. Bylo hezky, byli jsme odpočatí, protože E. byla týden ve škole v přírodě a v pátek přijela nabitá energií a zážitky. Výlet se sám nabízel. A nebyl to obyčejný výlet, spojili jsme ho s užitečnou prací, za kterou jsme byli náležitě odměněni v podobě těch rudých krásek.

Byla to zajímavá zkušenost. Do té doby jsme znala jen záhonky jahod u babičky, kde jsme jahody sbírali, když jsme měli chuť, a nebo se jahody z ničeho nic objevili v misce už umyté :-).  Milovala jsem, když nám babička jahody rozmačkala s mlékem a cukrem.
Toto bylo jiné. Velké lány jahod vysázených úhledně v řádcích a čekajících na otrhání. Necelých 10 kg jsme měli natrhaných ani ne za půl hodinky. Zaplatili jsme 32 Kč/kg a jeli domu. :-) Žádné obchody, žádné převozy, žádná další a další marže... Prostě vyroste, sklidíš, pěstiteli zaplatíš přímo na místě a hlavně, víš odkud jsou. Víš, že necestovali napěchovanými kamiony přes půl Evropy.
Mimochodem, jahody se krásně vyjímaly v misce Krenit od Normann Copenhagen. Misku mám doma už asi 3 roky a vše v ní vypadá báječně. Z venku je matná a uvnitř lesklá. Dobře se udržuje a myji ji v myčce bez sebemenšího poškození. Je lehká a její tvar umožňuje dobře promíchávat různé druhy salátů. Opravdu doporučuji.

Dobrůtka v podobě jahod, jogurtu, ovesných vloček a medu byla dokonalou nedělní snídaní.

Odkazy na samosběr jahod zde.

You Might Also Like

0 coments

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems