New York den 2. - metro / New York day 2 - Subway

pondělí, července 13, 2015

subway_front1

Můj první opravdový celý den v NYC začal díky Jet lagu v 5 ráno. Otevřete oči a říkáte si, kolik je asi hodin? iPhone ukazuje 5 ráno a já tomu nevěřím, protože jsme šly spát teprve před několika hodinami a i po tak krátkém spánku se cítím odpočatě (což se samozřejmě za pár hodin změní). První dny jsem se vždy porovnávala čas v NYC s časem v Praze. Ani nevím, proč jsem to dělala.
Pomalým tempem jsme se připravily na první cestu newyorským metrem. Plné nadšení a očekávání jsme prošly několik ulic k nejbližší stanici metra. Celé to bylo umocněné tím, že jsem vlastně zatím neviděla žádný pořádný NYC mrakodrap a už bylo načase :-).
Věděla jsem, že nepůjdeme dolu, ale nahoru. Nástavby s kolejemi nad místními silnicemi jsou nepřehlédnutelné.

subway12
Metro v New Yorku jezdí pod i nad zemí. Například na Manhattanu je umístěno velmi nízko pod zemí, takže nečekejte dlouhé jezdící schody do hlubin země. Na nástupišti jsme skoro okamžitě. V Brooklynu jsme hodně stanic projížděly hlavně nad zemí s výhledem.
Vyběhly jsme zelené železné schody a ocitly se ve stanici místní subway. Za těmito turnikety už je placená část subway.
subway9
Pořídit si Metrocard je díky automatům jednoduchá záležitost. Stojí 31 dolarů na 7 dní (1 dolar je myslím depozit) a platí na metro i autobusy, což je hodně slušná cena, když vezmete v úvahu například cestovaní po Londýně :-). Od černošky sedící ve skleněném výklenku jsme dostaly mapu newyorkého metra a sítě autobusů a hurá přímou linkou na Manhattan.
Kartou projedeme čtečku na turniketu a vyrážíme správným směrem - směr Manhattan. Vše bylo velmi lehké a intuitivní. No vlastně nebylo. Zapomněly jsme si vzít mapu metra, a když jsme se ocitly za turniketem, tak jsme si uvědomily, že nevíme, kdy vystoupit. Takže zpět a pro mapu. Ale ejhle. Když projdete turniketem ven, tak Vás to nepustí hned zpět. Musely jsme požádat obsluhu, ať nás propustí :-)
subway2subway10subway11
Kdo navštívil nějakou evropskou metropoli, ví, že metro je skoro všude velmi dobře značené, a i když je skoro vždy větší než metro v Praze, nebývá s orientací problém. Toto samé je možné říci i o metru v NYC. Je velmi dobře značené, a když máte mapku, kterou Vám dají na každé stanici, je zorientování jednoduché. Velmi rychle si ho "osaháte". Za celou dobu jsme neměly ani jednou problém (no vlastně jednou ano). Neztratily jsme se, ani se nestalo, že bychom si nevěděly rady.subway6subway7subway5subway8subway14subway121subway13
CO BUDETE MOŽNÁ POTŘEBOVAT:
  • určitě mapu stanic metra
  • při delší jízdě budete potřebovat něco na zahřátí. Nevím, jak je to v zimě, ale v létě je na nástupištích dost nesnesitelné vedro (po celou dobu, co jsem byla v NYC, bylo venku kolem 30 st.). Poté přijede vlak a uvnitř je zase zima. Klimatizace na plný výkon. Po 20 minutách skoro mrznete :-)
  • mobilní telefon, plnou baterku a nějakou hru - v žádném jiném metru jsem neviděla tolik hráčů karet, zařizovačů virtuálních domečků a městeček, sledovačů filmů na mobilech a tabletech apod.
CO VÁS V METRU ASI NEMINE
  • nějaké překvapení nebo performance; mne neminulo hodně hlasité čtení z bible jednou rozesmátou černoškou, v jednu chvíli jsem například jela v metru a kolem mne byli jen Číňani, příště do vlaku vlezla osoba nejasného pohlaví, nebo úplně sjetý černoch vykřikující na ostatní, že je vše na nic apod.
  • chvilkový pocit, že jste se ztratili, nebo napjaté očekávání jaká bude příští stanice .-)
  • myslím si, že metro v NYC je bezpečné, ujišťovali nás o tom i místní
  • jestli rádi pozorujete lidi, tak to je místo, kde se setkávají různé kultury a národy, chodí kolem sebe bez sebemenšího povšimnutí nebo nenávisti.
Hezký den a pokračování příště
Reny

You Might Also Like

0 coments

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems