New York den 1. / New York day 1

středa, července 01, 2015

nyc-day1_front

New York - město překypující energií. New York - město, které prý buď milujeme nebo nesnášíme. New York - město, které nikdy nespí.
New York - město, které je tak rozmanité, plné energie, živé, divoké, hlučné, špinavé a trochu i smradlavé, ale pro mne... krásné, vzrušující a milované. 
Kde tedy začít. Vezmu to tedy hezky od začátku a trochu zeširoka :-)
Letenky jsme pořídily hodně s předstihem díky portálu Cestujlevne za pár tisíc korun a podařil se nám nakombinovat i jeden přímý let Praha - New York. Cena letenky se dá samozřejmě hodně ořezat, když zvolíte více přestupů nebo složitější přelety. My jsme volily jednodušší (a malinko dražší) variantu, hlavně také proto, že kamarádka, se kterou jsem letěla, velmi nerada létá :-). Musím říci, že se to vyplatilo. Přímý let PRG - NYC byl neuvěřitelně pohodlný.
Co nás čekalo před odletem:
V první řadě potřebujete biometrický cestovní pas a odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA (poplatek 14 dolarů). Proces registrace je velmi jednoduchý a výsledek znáte ihned. Po odsouhlasení Vám popřejí příjemný pobyt v USA, ale zároveň Vás upozorní, že o povolení vstupu na území USA rozhodne imigrační úředník.
Celní kontrola na letišti před odletem byla dosti zajímavá. Při odbavování Vás vyzpovídají takovým způsobem, že po skončení jsem byla sama překvapena, co jsem se o sobě dozvěděla :-) Kdo Vám balil kufr, kdo k němu měl od té doby přístup, máte tam jen svoje věci, odkud jste přijeli, čím jste přijeli, kde pracujete, jak se Vám tam líbí, máte ráda své kolegy v práci, baví Vás Vaše práce, co budete ve státech dělat, s kým se tam budete stýkat, co vezete, kam vezete, máte dost peněz,… no bylo to výživné.
Letěly jsme s leteckou společností DELTA Boeingem 767-300 a celý let probíhal bezproblémově. Neustále jsme byly zahrnovány nápoji a dobrotami. Každé sedadlo má svou obrazovku s velkým výběrem filmů, seriálů, hudby a her. Cesta trvala dlouhých 9 hodin a v NYC jsme byly ve 4 odpoledne (- 6 hodin), takže z našeho pohledu jsme letem přišly pouze o 3 hodiny. Bohužel tělo nám odměřilo skutečný čas strávený na cestě. Musím říct, že vždy když někam letím, obdivuji ty, kteří létají často a daleko. Je to opravdu docela náročné :-).

nyc-day1_01nyc-day1_02nyc-day1_04nyc-day1_03nyc-day1_05nyc-day1_06nyc-day1_07nyc-day1_08
Imigrační kontrola ve státech byla vlastně už jen pohoda. V letadle nám rozdali další formuláře, které jsme vyplnily a přiložily k pasu. Po výstupu z letadla si vystojíte frontu (byla velká, ale rychle postupovala) k přepážkám, kde Vám zkontrolují ESTU a onen dotazník, odeberou otisky prstů a udělají foto. Tato kontrola nás ani nijak zvlášť moc nezpovídala. Imigračního úředníka jen zaujalo, že kamarádka měla platná víza do USA (z předchozího pobytu) a ještě si před odletem udělala ESTU. Z prvotního zaskočení, že je něco špatně, se nakonec vyklubala pouze starost úředníka, že jsme zbytečně platily za ESTU :-).
Poté jsme se odebraly k pásům, kam mezitím dorazily kufry. Po šťastném shledání se svými zavazadly (nemusí platit vždy :-)) se pomalu přesouváte k další frontě a další kontrole. Nevím, zda to na JFK bylo takto i dříve, ale je nutné si vždy vyzvednout kufr i když přestupujete na další let a absolvovat další odbavení. To se nás ale netýkalo, protože NYC bylo naší cílovou destinací.
Vystály jsme si další frontu k dalšímu úředníkovi. Zde se nás už jen zeptali, kolik máme dolarů a zda máme kreditní karty a popřáli nám příjemný pobyt. Takže vlastně úplná pohoda proti tomu, co se nás ptali v Praze na letišti. To je asi ale dobře, protože veškerá zodpovědnost je přenesena na letiště, odkud odlétáte. My měly velké štěstí, protože jsme letěly přímým letem Praha – New York a veškeré formality jsme si odbyly už v Praze.
Transport z letiště jsme měly zajištěn osobním řidičem :-). Ubytované jsme byly v jižní části Brooklynu, protože kamarádka, se kterou jsem NYC navštívila, tam má příbuzné. Měly jsme dokonalý servis od dopravy z letiště až po ubytování. Tetičce zpětně moc a moc děkuji, nejen za ubytování a stravu, ale i za postel a peřiny s damaškovým povlečením, ve kterém se spalo jak v bavlnce.
To by pro dnešek asi stačilo. Do NYC jsme dorazily v pořádku a můžeme se věnovat zábavě. Příště zkusím něco o Brooklynu a NYC metru.
Hezký den
Reny

You Might Also Like

0 coments

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems