Nakupovací rituály / Shopping rituals

čtvrtek, srpna 20, 2015


Dnes jsem se pozastavila nad mými / našimi nakupovacími rituály. Přivedla mne k tomu nedávná návštěva IKEA, kam jsem se na chvíli schovala před vedrem a čekala na odvoz. Stihla jsem zaběhnout do jejich sekce výprodejů a denních nabídek. Toto místo je pro mne velmi magické. Až dodnes jsem o tom vlastně ani nikdy nepřemýšlela. Je to takový můj nakupovací rituál.
  • IKEA vždy navštívit sekci výprodejů
Zbožňuji ten kontrast mezi dokonalou IKEA prodejní plochou, krásně "vystajlovanou" a upravenou, vše na svém a správném místě, vše dobře vypadající a lákájící k nákupu vs. jejich výprodejový koutek. Ten je tak trochu z jiného těsta a přesto..... nebo právě proto, stále v duchu IKEA. Panuje zde takový menší zmatek a vypadá to tam vše takové neuspořádané a neuklizené. Vždy se tam cítím jak na nějakém bazárku a vždy jsem plná očekávání, co se tam objeví. Upřímně, není to ani tak o ceně, jako spíše o tom hledání a přehrabování :-)
Včera jsem tam například objevila botník. Bohužel nebyl čas ho koupit, ale dnes už toho lituji. Před nějakou dobou jsem ale byla úspěšná. Byla jsem v IKEA na Černém mostě a narazila tam na stolek z limitované kolekce Trendig 2013. Limitovaná pro něj asi znamenalo, že ho nikdo nechce. Stál tam opuštěný, zaprášený a nikým nechtěný. Tak jsem ho oprášila, pohladila a ze strachu, že mi ho někdo sebere, jsem se ani nesnažila běžet pro vozík, na který bych ho naložila, ale popadla ho a hurá k pokladně.  Stál 600 Kč. To opravdu nešlo nekoupit.
Návštěva tohoto koutku mně připomněla další náš nakupovací rituál. Vzhledem k tomu, že si někdy připadám jako malé rozdováděné děcko, které právě dorazilo do obchodu s hračkami s ušmudlanou stokorunou v kapse a představou, že může mít vše. Jeho představa o hodnotě stokoruny je nadpozemská. Vždy mi to připomene chvíle, kdy byla E. malinká a  my měly  svůj hračkářský rituál.
  • před vstupem do hračkářství si domluvit částku útraty
Před vstupem do hračkářství jsme se domluvily, za kolik korunek si může něco koupit. Mohlo to být cokoli v domluvené ceně s podmínkou, že se nám to bude líbit oběma. Bez této podmínky bychom doma měly hromady nepotřebných taštiček a kartáčků a zbytečných plastových nesmyslů, které by jí omrzely po 10 minutách. Vždyť hračkářství je takové lákadlo plné neuvěřitelných věcí a všechny jsou moc potřeba a s každou z nich si tentokrát bude hrát déle než minule s tou korálkovou taštičkou (slibovala). Často to sice dopadlo tak, že když byla například stanovena cena 200 Kč, tak jsme mely plyšáka za 259 Kč, ale ta dvojka tam, mami, přeci je. Snažila sjem se E. učit hodnotu peněz a občas jsme musely porovnávam jestli jsou dané věci hodny své ceny (což samozřejmě dost často není).
Co se týče finanční limitů pro nakupování - tak ty nepotřebuji v obchodech s potravinami. Jeden z mých potravinových nákupních rituálu je
  • ztratit a znechutit se vždy už na začátku obchodu, zpravidla už u zeleniny (event. volat M., co mám nakoupit, co chce k večeři)
Ano, tak je to skoro pokaždé. Jdu udělat rodinný nákup a nikdy si neudělám seznam. Přesně tak. NIDKY. Mám telefon plný různých aplikací na tvorbu nákupních seznamů (vždy ho zapomenu doplnit o to, co chybí), v kuchyni na zdi seznam, co nám chybí (bohužel, když jsem v obchodě, je seznam stále v kuchyni), krásný a úžasný Moleskine diář s různými poznámkami a post-ity, co koupit (když jsem v obchodě a mám kabelku a tím i diář, nemůže ten post-it najít, když jsem v obchodě jen s peněženkou, tak je post-it i s diářem doma v kabelce), mám E., kterou občas používám na zapamatování věcí, "E. až půjdeme do obchodu, tak mi připomeň, že máme koupit pepř (když přijdeme do obchodu, E. si vždy vzpomene pouze na kakao), a tak dál a tak dál. V obchodě pak ihned u zeleniny ztratím "šťávu" a jsem celá nešťastná, co mám koupit. Takže vždy koupím BIO mléko, BIO jogurty, ovesné vločky, banány, a když mají, tak borůvky a nebo maliny. E. dostane k večeři ovesnou kaší a taťka M. si dá jogurt s banány a je šťastný, že jsem mu nevolala z obchodu, že nevím, co mám koupit. Ještě, že jsou farmářské trhy, masny a malé speciálky, jinak bychom asi neměli, co jíst.

Vzhledem k tomu, že jsem se dnes moc rozepsala, tak zase příště. Mám takovýchto rituálů mnohem více. Dobré i špatné :-)
Jestli máte nějaké napiště mi, ráda se poučím nebo pobavím.

Hezký den
Reny

You Might Also Like

0 coments

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems