DIY IKEA Vittsjo stolek / DIY IKEA Vittsjo table

pondělí, listopadu 02, 2015


Občas zabloudím na stránky Ikea Hacker pro inspiraci na DIY projekt. Nepřestane mne překvapovat, co lidé z celého světa dokáží udělat s produkty IKEA. Asi bychom nenašli nikoho, kdo od tohoto švédského gigantu nemá doma alespoň nějakou drobnost. Myslím, že jakmile se tu v Čechách otevřel první obchod a lidé začali vybavovat své byty v IKEA, mělo to velký vliv na kulturu bydlení mnoha českých domácností. Zásadně se změnil styl našich českých domovů. Když nad tím přemýšlím, ani vlastně nevím, kde jsme dříve nakupovali nábytek a vybavení.

U nás to bylo tak, že jsme měli vše z IKEA a dnes už tam nakupuji jen drobnosti, ale ty zase ve velkém, nábytek jen minimálně. I když ... právě jsem se rozhlédla kolem sebe a vidím knihovnu, servírovací stolek, svíčku ... No máme toho tady dost, samotnou mne to překvapilo. Vzhledem k tomu, že jsem v IKEA dlouho žádný nábytek nenakupovala, tak musím říci, že životnost těchto kousků je opravdu dobrá. A asi nikdy nepochopím, jak je možné, že jim v krabici nikdy nechybí žádný šroubek. Upřímně, pokaždé tak trochu škodolibě čekám, že nějaký bude chybět. A nic, jsou tam vždy všechny.

Nejsem jistě žádnou výjimkou, když řeknu, že některé IKEA kousky po čase začnou nudit a přestanou se líbit a naopak jsou jiné, které baví stále.

Co udělat s věcmi, které nás přestanou bavit, nebo se líbit?

Vyhodit něco k popelnici, je velmi jednoduché. Prostě to vezmu a vyhodím. Jdu do obchodu a koupím si nové. Obzvláště ty levnější věci. Těch mohu mít přeci dost a není potřeba na ně šetřit. Nevzniká k nim ani žádný citový vztah.

Ne nezbláznila jsem se, tak to samozřejmě nedělám !!!

Kdyby toto dělal každý, tak si ani nechci představovat, jak by to kolem nás vypadalo. Už nyní, když přijdu do obchodu (obzvláště s potravinami), tak mne děsí, kolik je tam úplně zbytečných produktů. Všimli jste si někdy v obchodě, jak velkou část prostoru ve velkých super zabírají vody všeho druhu?  Někdy mám pocit, že je to snad ¼ a dovedete si jistě představit, kolik z toho je potom plastového odpadu. Snažím se přírodu co nejméně zatěžovat. Minimum věcí vyhazovat, ale i minimum věcí nakupovat. Když už opravdu něco opravdu chci, tak nad každým nákupem hodně přemýšlím a zvažuji, kam to dám, jak dlouho to tam bude a co s věcí, která tam například byla před tím. Pro staré „nepotřebné“ věci se snažím najít jiné využití, a i když nenajdu, tak věc nevyhodím, ale zpravidla ji někomu daruji.

Nejvíc mne ale baví některé věci předělávat. Změnit jejich "identitu", někdy více, někdy méně. Nedávno jsem objevila v jednom starém domě starou Thonetku, ze které mám opravdu velkou radost. Jen potřebuje důkladnou opravu.
Když jsem viděla na švédských stránkách IKEA tento DIY stolek, musela jsem ho sdílet. Nedávno jsem na něj v IKEA koukala a nijak zvlášť mne neoslovil. Po této úpravě mne ale doslova nadchnul. Přesně jsem si představila, kam bych ho doma dala.


 
Zdroj fotek zde. S poděkováním sdílím odkaz. / Source of all photos here. I share link with big thanks.


 

You Might Also Like

2 coments

 1. Stolík je fakt super, už len tú mramorovú dosku, ale myslím, že i iný materiál, stará drevená doska b bolo dobrá...mám IKEU rada, mám pár lacných kusov:))ale užitočných a pár pokladov...a po pár pokladoch ešte stále túžim....moc sa mi páči teraz taká čierna vitína s posuvnými dverami...len tá cena...maj sa krásne a díky za inspi....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak to mám i já, pár kousků, které si nechávám ze sentimentu. Na vitrinu se ráda podivam :-)
   Hezky den
   Reny

   Smazat

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems