Zelená / Green

neděle, června 04, 2017


Krásné nedělní ráno všem pravidelným i náhodným čtenářům. Jak se dnes máte? Chystáte se dnes odpočívat a sbírat síly na další pracovní týden? Já tedy ano. :-) Rodinka odjela na chalupu a já celou sobotu pracovala na terase. Nikdy by mne nenapadlo, kolik práce a námahy to obnáší.

Vše začalo v zahradnictví v pražských Ďáblicích, kde jsem nakoupila několik keřů a květin. Původně jsem jela úplně pro jiné, než jsem dovezla domu, ale když jsem začala hledat, co jsem si tam už týden předem vyhlédla, nemohla jsem to najít. A tak přisla na řadu ada a já jsem musela požádat odborný personál o pomoc a vše bylo najednou jinak. Keře a květiny, které jsem si před vybrala, mi paní nekompromisně rozmluvila a dala mi neuvěřitelnou přednášku o tom, proč je na terase prostě nemohu mít a jak by trpěly.


Po 20 minutách zbrklého běhání sem a tam a hlavou plnou názvů rostlin, které jsem nikdy neslyšela, jsem měla v uličce vytahané vše potřebné.  Ještě, než jsem zaplatila, přišel na řadu Google. Rada odborníka je jedna věc, ale vzhled je věc druhá a pro mne zásadní. Každý absolutně mi nic neříkající latinský název dané rostliny, jsem si nejdříve vygooglila a šla rovnou na obrázky. Přece nenechám nic náhodě. Musím dopředu vědět, jak to vypadá. A protože jsem zahradník laik, tak to prostě jinak nešlo.  Sama nevím, jak se to té úžasné paní povedlo, ale všechny ty květiny, které mi vybrala, vypadaly nádherně.

Dříve jsem neměla ráda rostliny, které květly (s odstupem času absolutně nechápu proč). Důležité vždy bylo, aby vytvořily přirozenou "zahradu" a zároveň hradbu a zástěnu před zvědavci :-). Loni jsme se přestěhovali a nemusíme (zatím) toto řešit. Máme krásnou velkou terasu s dokonalým výhledem na nezastavěnou zahradu plnou stromů a v dáli obrysy Prahy (kdybychom bydleli víš, rozprostírala by se před námi Praha celá). Pozemek před námi je na prodej, má 4 tis. metrů a bude na něm asi v budoucnu stát velký dům, ale to bude ještě chvíli trvat, takže si mohu výhled doslova vychutnávat a nemusím řešit ani závěsy ani žádné jiné bariéry (kéž by se nikdy neprodal a zůstal, jak je).  Ale zpět k rostinkám. K mým dlouho a pěstovaným bambusům, o kterých jsem už psala zde, přibude několik keřů ibišku s bílými květy, popínavé růže a Lonicera henryi, která by měla zůstat celou zimu zelená a neopadat. Tak snad ano. Jsem opravdu laik a vyrostla jsem v paneláku, takže znám jen fíkus a tchynin jazyk. :-)

Další, co u nás na terase nebude chybět, jsou bylinky a letos také nějaké užitečné plodiny. Budeme mít rajčata a rybíz, jestli vše neuschne. :-) Uvidíme. E. to vypěstovala sama, tak na to dávám obzvláště velký pozor, aby jí to neuschnulo a nebyla z toho smutná.


To, co vidíte na fotkách, jsou inspirace, které mne vedly celou dobu tvorbou plánu terasy. Výsledek asi nebude tak dokonalý, ale bude určitě krásný. 

Nějaké tipy na pěstování zeleniny na terase? Myslíte, že je to reálne? 

Všechny fotky najdete na mém Pinterestu a tam jsou přirozeně i zdroje :-).


Hezký nedělní den a zase přístě. 

R.

 

You Might Also Like

0 coments

Nechte mi vzkaz, ráda si přečtu Vaše názory.
Příjemný den
Reny

Blog Archive

DAILY QUOTES

"If you ever find yourself in the wrong story, LEAVE."

Mo Willems